Nowoczesna księgowość – jak wygląda?

Nowoczesna księgowość – jak wygląda?

Zawód księgowego kojarzy nam się ze stacjonarnym biurem rachunkowym, w którym przy biurkach siedzą księgowi, a wokół jest pełno dokumentów. Jednak obecnie na polskim rynku zachodzi duża zmiana, która wprowadza do tego zawodu nowe technologie i rozwiązania. Co to oznacza dla właścicieli firm? Jak obecnie wygląda praca księgowego? Zobaczcie sami.


Zawód księgowego – jak się zmienił?

Jeszcze kilkanaście lat temu zawód księgowego kojarzył się z paniami pracującymi w biurach, w których jest pełno dokumentów, one liczą coś na kalkulatorze, a przychodzący nowi klienci nie byli dla nich powodem do zachwytu. Cała praca księgowych polegała na manualnej obsłudze danej firmy. Trzeba było wypełniać papierowe dokumenty, prowadzić czynności ewidencyjne i inne niezbędne rzeczy.

Obecnie ten zawód przechodzi transformację. Coraz częściej wykorzystuje się możliwości technologiczne, a szczególności różne aplikacje czy programy, aby ułatwić i umożliwić szybszą pracę. Czasami nawet zdarza się, że powoli wykorzystuje się w takiej pracy również sztuczną inteligencję. Co ciekawe z każdym rokiem zmniejsza się także dysproporcja płci. Nie jest to zawód głównie kobiet, ponieważ około 25-35 procent księgowych to mężczyźni.

Zauważalne jest także inne podejście do samej usługi. Klienci, czyli właściciele firm, często oprócz rozliczeń firmy na koniec miesiąca, wyliczania podatków czy obsługi kadrowej oczekuje także pewnego wspomagania ich w całym biznesie od strony finansowej, związanej z kontrolą kosztów czy płynnością finansową.

Księgowość online – na czym polega?

Księgowość online czy też wirtualna księgowość bazuje na identycznych zasadach jak księgowość stacjonarna. Różnica jest oczywiście w tym, że nie przynosimy naszych dokumentów osobiście do biura rachunkowego, a przesyłamy je w sposób elektroniczny.

Dzięki mnogości różnych rozwiązań dostępnych czy to przez internet czy różne programy, często okazuje się, że taki rodzaj księgowości ma do zaoferowania nawet więcej niż klasyczna księgowość. Możemy chociażby w bardziej transparentny sposób mieć dostęp do finansów swojej działalności i zaglądać tam zawsze kiedy mamy potrzebę. Dodatkowo najczęściej jest opcja szybkiego wystawienia faktur z laptopa czy nawet telefonu.

Jest to wszystko możliwe dzięki panelom różnym panelom klientów lub aplikacje, które są tworzone przez biura rachunkowe. Księgowość online może zmienić postrzeganie biura rachunkowego i przestać kojarzyć się tylko z nudnym i koniecznym obowiązkiem.


Wirtualna księgowość – na co zwrócić uwagę?

Księgowość online to dobry wybór w szczególności dla właścicieli mikro, małych i średnich firm. Wybierając biuro księgowe, które świadczy usługi online trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na kompleksowość oferowanych usług, wygodę i formę przesyłania dokumentów, kontakt i dyspozycyjność księgowych.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas i jesteś zainteresowany ofertą księgowości online – napisz do nas. Prowadzimy księgowość zdalnie już od kilku lat, obsługujemy w ten sposób właścicieli kilkudziesięciu firm i zbieramy same pozytywne opinie.