Ile kosztuje księgowość?

Ile kosztuje księgowość?

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą i chce zlecić księgowość na zewnątrz powinien porównać ceny i zakres ofert różnych biur rachunkowych. W zależności od tego, jak rozbudowanego pakietu potrzebujemy, cena będzie się zmieniać. Ile dokładnie będzie to kosztować? Sprawdźcie. 

Od czego zależy cena obsługi księgowej? 

Profesjonalna obsługa księgowa jest bardzo ważna, bo pozwala mieć kontrolę nad dokumentacją związaną z wydatkami oraz minimalizuje ryzyko strat i pomyłek. Ceny obsługi księgowej mogą się znacząco różnić w zależności od jakości i pakietu świadczeń. 

Jednym z bardziej istotnych elementów jest forma prawna prowadzonej działalności, czy jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy jednoosobowa działalność gospodarcza. Dodatkowo na cenę na pewno będzie wpływać fakt, czy dana działalność prowadzi pełną czy uproszczoną księgowość, oraz sposób, w jaki firma się rozlicza, czyli forma opodatkowania.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest ilość miesięcznych dowodów księgowych, czy też kwestie związane z zatrudnieniem pracowników i obsługą ich umów. Inna będzie cena dla firmy prowadzącej jednoosobową działalność lub posiadającą jednego pracownika, a inna dla wielkiego przedsiębiorstwa, zatrudniającego 50 osób. 

Ceny usług księgowych mogą się oczywiście różnić w zależności od lokalizacji biura, wysokości ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, częstotliwości szkoleń kadry czy narzędzi jakimi się posługuje (licencje, oprogramowania). Dość często może się zdarzyć, że księgowość w większych miastach będzie droższa niż w mniejszych miejscowościach. Dodatkowo biura księgowe posiadające certyfikowanych, doświadczonych pracowników, na pewno będą miały wyższe ceny niż te mające osoby, które dopiero zdobywają doświadczenie. 

Warto także zwrócić uwagę na biura rachunkowe, które prowadzą swoje usługi online. Będzie to dużo wygoda w przesyłaniu dokumentów, a także oszczędność czasu i pieniędzy. 

Mała księgowość – ile kosztuje, dla kogo jest? 

Mała księgowość to uproszczona forma rozliczania się, która stworzona jest dla właścicieli niewielkich firm. Koszt takiej obsługi księgowej wraz z rozliczeniem ZUS właściciela może zaczynać się już od 229zł netto. Opiera się ona o Księgę Przychodów i Rozchodów lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.  

Pełna księgowość – kto musi ją prowadzić? 

Pełna księgowość to sposób ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych popularny w większych firmach czy spółkach.

Do prowadzenia takiej księgowości zobligowane są 

  •  spółki handlowe (osobowe, kapitałowe, w organizacji) m.inn.

– spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 

– spółki komandytowe 

– spółki komandytowo-akcyjne 

  • jednoosobowe działalności gospodarcze, które są obowiązane do otwarcia ksiąg w związku z osiągniętymi przychodami.  Zatem limit przychodów za 2023 r., decydujący o prowadzeniu ksiąg rachunkowych w 2024 r., wynosi: 2.000.000 euro × 4,6091 zł/euro = 9.218.200 zł.

Pełna księgowość – ile kosztuje?

Przy obliczaniu kosztów pełnej obsługi księgowej trzeba wziąć pod uwagę więcej zmiennych. Wpływ na cenę będzie miała liczba faktur czy paragonów, ilość pracowników oraz wielkość samego przedsiębiorstwa.  Cena obsługi pełnych ksiąg zaczyna się od 799 zł.  netto / m-c.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub planujesz ją założyć i poszukujesz usług księgowych, skontaktuj się z nami przez maila lub formularz kontaktowy, a przekażemy Ci naszą wycenę.