Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jeden z najpopularniejszych typów spółki prawa handlowego w Polsce. Obowiązują w niej zasady prowadzenia księgowości zawarte w prawie handlowym. Jak dokładnie wygląda prowadzenie księgowości spółki z o.o.? Wszystko opisujemy poniżej.
Charakterystyka spółki z.o.o.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest rodzajem (formą prawną) przedsiębiorstwa, którą mogą założyć jedna lub więcej osób. Nazywają się oni wspólnikami i odpowiadają za zobowiązania utworzonej spółki w ograniczonym zakresie. To duża przewaga w stosunku do prowadzenia zwykłej działalności gospodarczej, bo nie odpowiadamy za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem.
Kapitał zakładowy przy założeniu spółki z o.o. musi wynosić minimum 5000 zł i dzieli się go na udziały. Jednak w przypadku tego rodzaju spółki nie muszą być one równe. Co ważne umowa spółki może być zawarta w formie aktu notarialnego lub elektronicznie przez system S-24.Przy takim rozwiązaniu oszczędzamy na kosztach notarialnych oraz zyskujemy czas – spółka zazwyczaj jest zarejestrowana w ciągu 3 dni roboczych.
Po zawarciu takiej umowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zaczyna istnieć i może uzyskać REGON, NIP czy chociażby założyć konto bankowe.
Po wpisaniu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskuje ona osobowość prawną.
Księgowość spółki z o.o. – jak ją prowadzić?
Księgowość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie należy do najłatwiejszych. Powinna być prowadzona w oparciu o ustawę o rachunkowości. Oznacza to tyle, że każda złotówka, która przechodzi przez spółkę powinna być odnotowana w księgach rachunkowych.
Prowadząc taką formę działalności gospodarczej nie mamy wyboru w kwestii sposobu rozliczania, musimy zdecydować się na księgowość pełną od samego początku prowadzenia działalności, niezależnie od przychodów. Jednakże w zależności od osiąganych przychodów mamy dwa progi podatkowe 9% i 19%. Aby stosować ulgową 9% stawkę, podatnicy muszą spełnić warunek – posiadać status małego podatnika CIT, czyli mieścić się w limicie przychodów do 2 mln euro za poprzedni rok.
Pełna księgowość spółki z o.o. – jak wygląda?
Księgowość pełna, która jest obowiązkowa w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w niektórych sytuacjach może być plusem dla właścicieli spółki. Dzięki niej mają większą kontrolę nad finansami, ponieważ muszą śledzić i dokumentować każdy najmniejszy wydatek. Bez żadnych wyjątków każdy wpływ na konto i poniesiony z niego wydatek musi zostać zaksięgowany i odpowiednio udokumentowany. Jest to zasada zarówno dotycząca wydatków bezgotówkowych, jak i gotówkowych. Obowiązuje także zasada podwójnego zapisu. Dzięki temu mamy dokładniejszą wiedzę na temat największych kosztów i zysków.
Bardzo ważnym dokumentem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest bilans, a więc zestawienie pasywów i aktywów. Pozwala to na ustalenie jak duży jest aktualny majątek spółki i skąd pochodzą źródła jej finansowania. Innym równie ważnym dokumentem jest rachunek zysków i strat, który pokazuje ogólną sytuację finansową konkretnej firmy.
W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stworzone całościowe sprawozdanie finansowe za rok obrotowy (rachunek zysków i strat, bilans oraz informacja dodatkowa) trafia do sądu rejestrowego. Musi ono zostać także dostarczone do właściwego ze względu na adres spółki urzędu skarbowego.
Księgowość dla spółki z o.o. – ile kosztuje?
Mimo, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości, można podjąć się tego zadania samodzielnie. Jednak ze względu na sporą ilość przepisów warto skorzystać z usług biura rachunkowego.
Ceny za takie usługi będą się różnić w zależności od ilości dokumentów do zaksięgowania czy dokumentów kadrowo-płacowych. Koszt prowadzenie takiej księgowości jest wyższy od księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej i wynosi od 799 zł. Wynika to z tego, że w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialności musi być zaksięgowana każda pozycja z wyciągu bankowego, a czasami także raporty kasowe.
Jeśli jesteś lub planujesz być właścicielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, a prześlemy naszą ofertę. Możemy też pomóc we wszystkich formalnościach związanych z założeniem samej spółki.